ÇIKTI!!!

100. YILINDA İSTANBUL’UN İŞGAL YILLARI ve MİLLİ MÜCADELEYE GİDEN YOL

Tarihin tozlu rafları aralanıyor. İstanbul’un işgalinin 100. Yılında çıkan bu eser ile resmî tarihin göz ardı ettiği birçok gerçek gün yüzüne çıkıyor.

Sultan Vahdettin ile Mustafa Kemal nasıl, nerede ve ne zaman tanışmıştılar? Mustafa Kemal, Vahdettin hakkında neler düşünüyordu? 9. Ordu Müfettişliğinin anlamı nedir? Devrin Aydınlarının İşgale ve Millî Mücadele’ye bakışı nasıldı? İslam Dünyası’nda İstanbul İşgali nasıl bir yankı uyandırmıştı? İşgal süreci nasıl gerçekleşmişti? Mütareke ve Millî Mücadele dönemlerinde gayrimüslim kurumlarının tutum ve faaliyetleri nelerdi? Rum Patrik Vekili Dorotheos ve Ermeni Patriği Zaven arasında imzalanan “Rum ve Ermeni Antlaşması’ndaki Ayasofya vurgusu neye işaret ediyordu? Ve daha birçok soruya bu özgün ve özel çalışmada cevap bulacaksınız.

Editörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN’ın üstlendiği; Prof. Dr. Abdullah UÇMAN, Prof. Dr. Ali SATAN, Doç. Dr. Abdurrahman BOZKURT ve Doç. Dr. Ramazan Erhan GÜLLÜ gibi alanında uzman akademisyenlerin yazılarıyla katkıda bulunduğu çalışma İSTANBUL EDEBİYAT DERNEĞİ yayınlarından çıktı. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi ile İstanbul Edebiyat Vakfı (İSEDAV) bu çalışmaya akademik katkı verdiler.

Tarih meraklılarının kütüphanelerinde mutlaka bulunması gereken bu kaynak eser, 100 yıl öncesinin gözden kaçmış çok önemli vakalarına ışık tutuyor.

Eseri seçkin kitapçılardan ve dernek merkezimizden temin edebilirsiniz.

İRTİBAT:

İstanbul Edebiyat Derneği (İSEDER)

Tel: 0 (553) 660 19 64

0 (535) 847 74 61
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir