Prof .Dr. Hayati Develi İseder’deydi

2016 yılı Mart ayındaki seminerimizde konuşmacı olarak Yunus Emre Enstitüsü Eski Başkanı ve YÖK üyesi Prof. Dr. Hayati DEVELİ bizlerleydi. Prof. Dr. Hayati DEVELİ konuşmasında medeniyet denildiği zaman akla şehrin geldiğini ve şehir denildiğindeyse akla İstanbul’un geldiğine işaret etti. Bu anlamda medeniyetlerin şehirlerde doğduğu aşikârdır, Evliya Çelebi’nin yaşama merkezi, dünyayı anlama ve Osmanlı’yı anlama merkezi İstanbul’dur. Dünyanın diğer şehirler, eserler, esnaf, kültürler İstanbul ile kıyaslanarak değer kazanır.

Değerli hocamızın yaptığı sunum 17.Yüzyıl’da Evliya Çelebi’nin yazmış olduğu Seyahatname’nin Osmanlı’yı; medeniyetimizi tanıtmada ne denli önemli olduğunu bizlere göstermiştir. Bu eser çok renkli kültürler mozaiği olarak Osmanlı medeniyetini duyma, anlama imkânı vermiştir.

Develi’ye göre Seyahatname’yi kıymetli yapan bir diğer önemli husus Evliya Çelebi’nin gezdiği bütün bölgelerde gördüğü kültürlere açık tutumudur. Bu nedenle seyahatname, tarihi canlı bir biçimde yansıtan bir kültür hazinesidir.

Prof.Dr.-Hayati-Develi-isederde
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir